17. travnja 2020.

Sklop aktivnosti: Čiste ruke - manje muke




Edukativne stihove "ČISTE RUKE MANJE MUKE"sa ilustracijama pogledajte OVDJE.

Stihovi uz ilustraciju odličan su poticaj za sklop aktivnosti na temu "Zdravlje - Čiste ruke, manje muke"*. Osobno sam ih iskoristila kao uvod prije izvođenja eksperimenata "Kako se bakterije šire rukama" te "Reakcija prljavštine na sapun". Prije čitanja stihova razgovarali smo o bakterijama: zašto su opasne, gdje se sve nalaze, možemo li ih vidjeti golim okom i sl. Kada u učenje uključimo što više osjetila, osim što će djeci biti zabavnije čime i njihov interes traje duže, učenje se odvija na višoj kognitivnoj razini. Iz tog razloga, izradila sam ilustracije stihova jer na taj način djeca povezuju riječi sa slikama, a dodamo li i pokkret, kinestetički. Koristeći ilustracije, čitanje će biti poticajno uključimo li i dijete u čitanje. Nakon što prvi put pročitate stihove, predlažem da ponovite čitanje i aktivno uključite djecu postavljanjem različitih poticajnih pitanja, kao npr.:


  • "Što misliš kako izgledaju bakterije?"
  • "Zašto su bakterije "zločeste bubice"?"
  • "Jesu li bakterije velike ili male i možemo li ih mi vidjeti?"
  • "Koliko bakterija vidiš na slici? Hajdemo ih zajedno prebrojati....."
  • "Što bakterije vole/Gdje se vole zadržavati?"
  • "Što bakterije ne vole/Što to ubija bakterije?"
  • "Kada je sve potrebno prati ruke?"
  • "Kako se ruke pravilno peru?"
  • "Kako se sve možemo boriti sa bakterijama?" i sl.


Nakon pročitanih stihova, nastavili smo razgovor te, s ciljem poticanja razvoja spoznaje i usvajanje znanja o načinu širenja bakterija pa tako bolesti, te sprečavanju njihova širenja pravilnim pranjem ruku, izveli smo već spomenute eksperimente.

Pravilno pranje ruku djeci možete demonstrairati uz pokret i pjesmicu "Ovako se ruke peru" ( na melodiju pjesmice "The Wheels on the Bus"). Pjesmica traje oko 20-ak sekundi što je dovoljno za temeljito pranje ruku jer djeca još uvijek nisu sposobna poimati vrijeme pa im pjevušenje tih stihova dok peru ručice daje okvirno vrijeme potrebno za temeljije i učinkovitije pranje ruku.


EKSPERIMENT "KAKO SE BAKTERIJE ŠIRE RUKAMA"

Potrebno:
  • krema za ruke
  • šljokice.
Djeca sjede u krugu. Prvo dijete obilno namaže ruke kremom za ruke te mu se ruke posipaju šljokicama. Uputite djecu da zamisle da su šljokice bakterije. Sada se rukuje s djetetom s njegove desne ili lijeve strane i tako u krug. Bakterije, odnosno šljokice, će se lijepiti s ruke na ruku te će na kraju biti prisutne na rukama sve djece.




EKSPERIMENT "REAKCIJA PRLJAVŠTINE NA SAPUN "

Potrebno:
  • tanjur, lavor ili neka plića posuda....
  • voda
  • papar u prahu
  • tekući sapun


U vodu koju smo pripremili u plićoj posudi, dodati puno papra kako bi se prekrila cijela površina vode. Papar je prljavština, baš kao i ona na našim rukama. U sredinu kapnuti malo sapuna. U trenutku kada sapun kapne u vodu, prljavština će "pobjeći" i povući se u stranu te ostaviti čisto područje oko mjesta gdje je kapnuo sapun.

>U planiranju i realizaciji aktivnosti, uvijek nam je cilj stvaranje uvjeta za optimalan razvoj djeteta, odnosno poticanje cjelokupnog razvoja pa smo aktivnost završili likovnom aktivnošću "Bakterije na mojim rukama". Uputila sam djecu da vizualiziraju kako oni misle da bakterije izgledaju te da ih nacrtaju na obrisima svojih ruku.

*Budući da smo mi engleska skupina, odnosno da provodimo program ranog učenja engleskoga jezika, mi smo ove aktivnosti provodili na engleskome jeziku. Stihove sam prilagodila i pojednostavila kako bi tekst na engleskom djeci bio razumljiv i na razini njihova znanja. Stihove  možete pronaći OVDJE.

Više o aktivnostima na temu "Moje tijelo"




16. travnja 2020.

Plesna haljina žutog maslačka (Sunčana Škrinjarić)



Svake je godine cvijeće priređivalo raskošni ples koji je bio toliko velik i poseban da je trajao do zore. Pripreme za ples su trajale tijekom cijele godine. Krojile su se i izrađivale posebne haljine te su se pripremali razni ukrasi i kape.

I tako je jedne godine u jarku, jedan žuti maslačak plakao jer je znao da ne može prisustvovati plesu. Naime, on je smatrao sebe neuglednim jer je imao ružnu haljinu. Tada je jedna bubamara, odnosno božja ovčica, začula plač maslačka. On joj se tada povjerio i rekao joj je da plače jer je njegova haljina ružna i da svi cvjetovi imaju ljepšu haljinu od njega te da on zato ne može prisustvovati plesu. Maslačak ne želi biti najružniji cvijet na plesu.

Bubamara nije znala što da radi i kako da maslačku pomogne pa je za savjet pitala ostale kukce. No, nitko nije znao kako mu pomoći.
Cijelu priču čuo je stari pauk koji je bio jako zao. On je osjetio da mu se te noći približava smrt pa je bio jako nesretan. Odlučio je da će maslačku istkati haljinu kakvu neće nitko drugi imati. Vjerovao je da će mu biti lakše umrijeti ako razveseli maslačka.

I tako je stari pauk bio zaposlen cijelu noć, a ujutro sljedeći dan, haljina je bila gotova. Maslačak je obukao haljinu i sretan otišao na ples. Cijelu je noć sa svima plesao, a svi su se divili njegovoj prekrasnoj haljini.

Sljedećeg dana, jedan je dječak puhnuo u maslačka i njegova se haljina rasprsnula. No, na proljeće je pored tog istog maslačka niknulo još mnogo drugih. I svi su oni prisustvovali plesu cvijeća u svojim predivnim paučinastim haljinama.

(skraćena verzija)

Cijelu priču poslušajte u audio formatu:






15. travnja 2020.

URADI SAM: Kist za vodene boje


Ako ste jedni od onih koji ne vole bacati stvari i uživaju u recikliranju, ovo je sigurno aktivnost za vas. 

Potrebno:

  • stara kozmetička četkica
  • škare selotejp 
  • čačkalica
  • klamerica ili pištolj za vruče ljepljenje
  • slamčice za vodu
Kako napraviti kist brzo i lako, pogledajte u videu što slijedi:



13. travnja 2020.

Uradi sam: Vodene boje



Akvarel ili vodene boje su boje čiji je pigment fino mljeven, povezan vezivom, smješten u posudice i topiv u vodi, po čemu su i dobile ime; riječ aqua znači voda. Vodene boje možete napraviti i sami, brzo i jednostavno, a postupak ću vam opisati u današnjem postu.


Većinu djece impresionira slikanje vodenim bojama  te im nije toliko bitan produkt koliko sam čin slikanja: potezi kistom, rastapanje vode i boja na papiru, eksperimentiranje bojama i sl.

U početku dok dijete eksperimentira vodenim bojama stječe iskustvo i usvaja osnovne primjene i mogućnosti slikanja vodenim bojama.

Način primjene


Vodene boje se razrjeđuju vodom te nanose mekanim kistovima različitih debljina na hrapavi papir.  Može se slikati na suhoj ili mokroj podlozi, odnosno prethodno čistom vodom namočeni papir. Ova se tehnika može  dobro kombinirati i s različitim crtačkim tehnikama kao što su olovka, flomaster, tuš i pastela koja spada i u crtačke i slikarske tehnike.
Pokazalo se da mlađa djeca često ponavljaju određene motive, što može značiti da su zainteresirana za svojstva primarne boje, dok starija slikaju različite motive, što predstavlja znak njihove razvojne zrelosti.

Upute za djecu


Zaštitimo stol, ponudimo vodene boje, kistove, papir i posudicu s vodom. Tijekom slikanja potičemo dijete da mekano drže kist te nježno kistom utopljenim u vodu razrjeđuju boju. U početku dijete nema taj osjećaj za pravilno doziranje vode i boje te najčešće struže boju ili skoro pa suhim kistom  pokušava nanijeti boju na papir što često rezultira i trganjem papira. Ali, sve je to proces u kojima dijete otkriva mogućnosti, primjenu i pravilno korištenje vodenih boja. Stoga je poželjno za cijelo vrijeme aktivnosti poticati dijete da koristi puno vode i ispire kist nakon korištenja jedne boje.
Budući da motivacija za slikanje često proizlazi iz priča, bajki, a često i iz  crtića, prije svakog slikanja – ovisno o tematici – djeci se može ispričati priča kao uvod u slikanje. Uvod može biti i razgovor o nekoj temi, promatranje prirode ili proučavanje nekog umjetničkog djela i sl.
Kada ste sve pripremili i dijete je motivirano za slikanje, ne preostaje mu ništa osim uživanja u umjetničkom izražavanju.

Nemate vodene boje? Ili kistove? Sada je idealno vrijeme da ih sami napravite kod kuće budući da nakon Uskrsa sigurno imate višak boje za jaje ili boje za hranu. Još dodate popisu malo sode bikarbone, bijelog octa i gustina te mrvicu šećera i  imate sve sastojke za izradu vodenih boja i razveselite svoje mališane. 

Danas ću vam opisati kako napraviti vodene boje, a u slijedećem postu, a do tada će se vodene boje osušiti i biti spremne za korištenje, opisat ću vam kako napraviti kistove različitihdebljina kako bi zadovoljstvo slikanja bilo još veće.

Više o likovni aktivnostima pročitajte OVDJE.

Uradi sam: Vodene boje

Potrebno:

  • dublja posuda, metlica ili vilica za miješanje
  • kalup za led ili npr. podložak od bombonjere
  • mjerica (npr. 2 žlice) sode bikarbone
  • 2/3 mjerice bijelog octa
  • mjerica gustina
  • 1 žličica šećernog sirupa (4 žličice šećera otopljeno u 1 žličii vode)

Cijeli postupak pogledajte u videu koji slijedi:



Napomena!
Dovoljno vam je samo nekoliko osnovnih boja jer ostale boje možete dobiti miješanjem dviju osnovnih pa se prisjetimo:



Nadam se da vam je današnji post koristan i da vam se sviđa. A sada kist u ruke i probudite kreativc u sebi! Slobodno podijelite dječje uratke u komentarima ispod posta. Mene to bi jako razveselio, a vjerujem i vaše najmlađe da vide  svoje i radove ostale djece (ili možda i odraslih) „izložene“ negdje gdje ih i drugi mogu vidjeti! Tako između ostalog, jačamo djetetovo pouzdanje, dodatno ga motiviramo na izražavanje te mu pokazujemo da cijenimo ono što radi i stvara.

Pozdrav do slijedećeg posta!

12. travnja 2020.

Sretan i blagoslovljen Uskrs!

Pisanica



Uskrsno mi jutro 
donijelo na dar
čokoladnog zeca, 
pisanica par.

Šarena se jaja 
mogu risat' rukom
obojiti bojom 
il' lukom.

Pisanicu što načiniš,
k'o darak ćeš dati.
Uz čestitke, tople želje
Uskrs svima čestitati.

                  SnježanaTišljarić





10. travnja 2020.

Jaje koje nije znalo koju boju voli



Približavao se Uskrs. Jaje Egi bilo je žalosno. Puno se toga pripremalo: košarice, čokoladni zečići, a hrpa jaja željno je čakala bojanje. Svako je jaje odabralo svoju boju, svoj novi izgled za uskršnju košaricu. Svi, baš svi, osim Egija. On se nije mogao odlučiti u koju boju da oboji svoju ljusku. 

Došao je i dan bojanja jaja, a on još uvijek razmišlja u koju boju da se oboji. Pred njim su bile izložene sve boje: crvena, žuta, plava, zelena, narančasta. A Egi ni tada da se odluči u koju boju da se oboji. 

Razgledao je sve boje i tiho sebi rekao: "Ova plava boja zaista je lijepa i podsjeća me na boju neba." Uzeo je kist i obojio se u nekoliko plavih točkica. 

Zatim je ugledao crvenu boju, koja je bila sjajna i crvena, poput jabuke s bakina ormara. Uzeo je kist i obojio se u nekoliko crvenih točkica. 

Onda je ugledao žutu boju, sjajnu i zlatnu kao sunce. Uzeo je kist i obojio se u nekoliko žutih linija. 

Bila je tu i zelena boja, zelena kao što su iglice na boru. Zelena mu se toliko svidjela da je njome napravio više zelenih linija. Sad je jaje Egi bilo lijepo i obojano.

Zadovoljan svojim izgledom pjevao je:
KOJU BOJU JOŠ DA UZMEM! - pjevao je sam u sebi.

Ugledao je narančastu boji. Bila je svijetla i vesela poput bundeve u kojoj se pa i svijeća za jesensku svečanost.

Tako se jaje Egi zabavljalo bojanjem svoje ljuske.
Pogledao se u ogledalo i rekao - EVO I JA SAM IZABRAO BOJE KOJE VOLIM I SAD SAM SPREMAN ZA USKRS.

-BAŠ SAM LIJEP, BAŠ SAM LIJEP!-

I stvarno je jaje Egi bilo najljepše uskrsno jaje.


Možda će vas zanimati:



Moglo bi vas zanima

9. travnja 2020.

Priča o uskrsnom zecu




Bili jednom mama zečica i tata zec i imali su sedam malih zečića. Nisu znali koji bi od njih mogao biti pravi uskrsni zec.
Uzeli su zato košaru punu šarenih uskrsnih jaja i pozvali svoju djecu.

- Da vidimo koji će od vas biti pravi uskrsni zec! Ponesite ova jaja djeci!

Prvi pristupi najstariji zec, zvani Dugouško. On uze zlatno jaje pa potrči s njim kroz šumu, preko proplanka, prepliva malo jezero, koje se nalazilo na putu, ponovo na livadu, pa sve do dvorišne ograde kuće u kojoj su stanovala djeca. Ona su za zeku, u vrtu, već pripremila gnijezdo. Dugouško uzme jaki zalet i jednim skokom preskoči ogradu. Ali jao! Nije dobro ocijenio, zalet je bio prevelik, on je prejako skočio, a jaje mu je pritom udarilo u zemlju i razbilo se. Žalostan i pokunjen vrati se kući neobavljena posla.
On nije bio pravi uskrsni zec.

Sada je došao red na drugog zečića, zvanog Vrtirep. On uze srebrno jaje, pa potrči s njim kroz šumu. No, čim je stigao u šumu, s grane ga zovne vrana:
- Zeko što to nosiš? Pokaži mi!
- Nosim jaje za djecu. Zar ne znaš da već dolazi Uskrs?
Dok je on pričao, vrana je zgrabila jaje i odletjela s njim. Ni on nije bio pravi uskrsni zec.

Došao je red i na trećeg zeca, koji se je zvao Sladibrk. On uze čokoladno jaje, pa hop s njim kroz šumu! Na samom rubu šume, nadomak proplanku, dočeka ga vjeverica i upita:
- Zeko, što to nosiš?
- Čokoladno jaje za djecu!
- Mmmm… - reče vjeverica - Daj mi malo da liznem, molim te!
Lizne ona, lizne zeko, lizne ona, lizne zeko – i u tili čas nestade čokoladnog jajeta. Kada se zeko Sladibrk vratio kući tata ga je počupao za brkove, koji su još bili umrljani od čokolade, i rekao:
- Nisi ni ti pravi uskrsni zec!

Dođe i četvrti zeko na red. On se zvao Šaro. Uze Šaro šareno jaje, pa s njim kroz šumu. Dođe do ruba šume, preko proplanka, pa sve do jezera. Popne se na brvno da s njim prepliva jezero. Dok je plivao, zagledao se u svoju sliku što ju je primijetio na mirnoj površini jezera. No tada – buć! Pade mu jaje u vodu. Ni on nije bio pravi uskrsni zec.

Peti zeko se zvao Meka Šapa. On uzme plavo jaje, pa s njim kroz šumu. Stigne do ruba šume, prijeđe proplanak, stigne do jezera, prepliva jezero, i tek što je stigao na drugu obalu sretne ga lisica.
- Zeko što to nosiš? - upita ga lisica.
- Nosim djeci uskrsno jaje! - odgovori zec.
- Daj mi ga malo da ga pokažem svojoj djeci!
Lisičići se stadoše igrati s jajem, kao s loptom. No, jednom jaje promaši, padne na kamen i razbije se.
Ni Meka Šapa nije bio pravi uskrsni zec.

Predzadnji zeko, Kratkorepić, uze žuto jaje, pa potrči s njim kroz šumu, preko proplanka, prepliva jezero, stigne na drugu obalu, krene livadom prema kući gdje su stanovala djeca, kad susretne drugog zeca. On ga pozove da se s njim poigra. Ali usred igre najednom nestade zeca, a od jajeta ni traga ni glasa. Ni Kratkorepić nije bio pravi uskrsni zec.

Sedmi zeko, najmlađi, zvao se Bjelko. On uze crveno jaje, pa potrči s njim kroz šumu. U šumi sretne vranu koja ga je zvala:
- Zeko kud ćeš?
- Nosim jaje djeci za Uskrs! - odgovori zeko, ne zaustavljajući se. Na izlasku iz šume dočeka ga vjeverica i htjede se poigrati s njim. No zeko joj odgovori da se žuri odnijeti jaje djeci za Uskrs. Sretno stigne do obale jezera. Stane na brvno da prepliva jezero. Kad je došao na drugu obalu, dočeka ga lisica i htjede ga pozvati da pokaže jaje njenim lisičićima. No, zeko joj se ispriča i reče kako žuri djeci da im odnese uskrsno jaje. Trčeći dalje sretne još jednog zeca. Kad ga taj pozove na igru, Bjelko mu reče:
- Nije sad vrijeme za igru, žurim djeci, nosim im jaje za Uskrs! - i odskakuće dalje. Ubrzo zatim stigne do ograde one kuće u kojoj su stanovala djeca. Djeca su u vrtu već pripremila gnijezdo za uskrsnog zeca. Bjelko uze zalet, ni prevelik, ni premalen i preskoči ogradu baš kako treba. U vrtu je našao gnijezdo što su ga djeca za njega pripremila. U njemu ostavi crveno uskrsno jaje.
On je bio pravi uskrsni zec.

V. Picht



7. travnja 2020.

"Tko sve daje jaje", 3.dio.: Likovna aktivnost „Potrgaj i pogledaj....tko će se izleći iz jajeta!"


                         

Ideju za aktivnost pronašla sam na web-u, a prošle godine u ovo doba provodila sam ju i u vrtiću s djecom. Aktivnost je super nastavak na aktivnosti istraživanja unutrašnjosti jajeta ili čitanja slikovnice „Max je pronašao jaje“ te sličnih aktivnosti na temu "Uskrs".


Za aktivnost je potrebno: 

  • bijeli papir za crtanje
  • kolaž papir/novine/eko papir za jaje (prema dostupnosti i želji)
  • škare, ljepilo za papir (može i ljepilo od brašna, recept pogledajte OVDJE)
  • bojice/flomasteri,/pastele (prema želji)

Postupak: 
  1. Od kolaž papira izrezati veliko jaje (da prekrije veću površinu bijelog papira za crtanje). 
  2. Može se, a i ne mora, lagano ocrtati izrezano jaje na papiru kako bi se dobio okvir za crtanje. Ukoliko je jaje veliko, onda to i nije potrebno. Međutim, ako je jaje podosta manje od papira, onda ga je poželjno ocrtati kako bi se označilo područje unutar kojega će se crtati. 
  3. Prema vlastitoj želji, u ocrtanom jajetu, odnosno u sredini papira za crtanje, nacrtati životinju koja se liježe iz jaja. 
  4. Nakon što je crtež gotov, probušiti rupu u sredini izrezanog jaja od kolaža. 
  5. Rubove jajeta od kolaža premazati ljepilom te zalijepiti na papir tako da prekrije crtež, odnosno unutar iscrtanog područja. 
  6. Pričekati nekoliko minuta da se lijepilo osuši. 
  7. Kada se lijepilo osušile, pomozite trganjem papira/ljuske jajeta piletu/kornjači/zmiji i sl. izaći van. 






Cijeli postupak pogledajte u videu koji slijedi (u videu koristimo domaće ljepilo od brašna!):

6. travnja 2020.

"Tko sve daje jaje", 2. dio: Slikovnice i priče


Više o dobrobitima čitanja slikovnica i priča možete pročitati OVDJE, a u današnjem postu predložit ću neke od slikovnica i priča koje djeci čitamo u sklopu aktivnosti "Tko sve daje jaje". S obzirom da su knjižnice zatvorene, dala sam si malo truda te jednu od slikovnica, „Max je pronašao jaje“, prevela  i prilagodila u video formatu.

„Max je pronašao jaje“

Slikovnica se u originalu zove „Max Finds an Egg“, a namijenjena je za rano učenje engleskog jezika 1. stupnja. Slikovnicu možete gledati sa zvukom ili isključiti zvuk i na glas je čitatu djetetu. 




Slikovnica „Oda jajetu“, Zoran Pongrašić



Što je bilo prvo - kokoš ili jaje? Pitanje je koje oduvijek potiče maštu i izaziva mnoge zanimljive rasprave. "Svatko na svoj način odgovor nam daje. Čemu sva ta buka, galama i svađa? Iz jaja se uvijek novi život rađa!" U ovoj slikovnici je sve razigrano, veselo i šareno, čak su i slova različitih veličina i boja. A uz pomoć brojnih humorističnih crteža djeca će moći upoznati razne životinje koje se legu iz jaja. Zanimljivo i veselo!


Slikocnica "Povuci i ... pogledaj! Koga će mama roditi?", Giovanna Mantegazza


Povuci i pogledaj koje će sve mame iz životinjskoga svijeta dobiti svoje mladunce iz snešenih jaja . . . Slikovnica na izvlačenje (sa slikama koje se mijenjaju) pogodna je za igru, otkrivanje i zabavno učenje, a namijenjena je najmlađima.
Slikovnicu možete naručiti i preko weba. Trenutno je na akciji, a ponudu pogledajte ovdjeOVDJE.

Slikovnica „Jaje“, Dick Bruna



Čije je jaje bijelo izgubljeno u travici? Koka kaže da je njeno, pijetao da je njegovo, a tu su još maca i pjegavi psić koji radoznalo obilaze oko jajeta. Kora je pukla i pojavilo se žuto, gladno pače. I koka, i pijetao, i psić i maca pobrinuli su se da nahrane zbunjenoga mališana. Sada pače više nije gladno, niti zabrinuto, jedino ga još zanima gdje bi moglo zaplivati. Slikovnica slavnoga ilustratora Dicka Bruna, namijenjena najmlađim čitateljima.


Priča "Čarobno jaje"

Priču o čarobnom jajetu pročitajte OVDJE.


Priča "Ružno pače"

“Ružno pače” je priča o nevoljama i patnjama malog labuda koji se greškom izlegao u pačjem gnijezdu. Odmah na početku je obilježen kao drugačiji i tu počinju svi njegovi problemi. Pače biva omalovažavano na razne načine i zlostavljano i zbog toga što nije vjerovao u sebe, misleći kako je bezvrijedan napušta pačje pleme. Priču prčitajte OVDJE.

Predložene slikovnice i priče odličan su uvod u  aktivnosti istraživanja "Tko sve daje jaje", 1.dio   ili kao poticaj prije likovne aktivnosti "Pomozi mi izaći" koju ću opisati u slijedećem postu. Uživajte u čitanju!


Možda će vas zanimati:




5. travnja 2020.

"Tko sve daje jaje" 1. dio: Istražujemo zajedno:



Dijete ima urođenu potrebu za istraživanjem jer tako uči o svijetu koji ga okružuje. Iskustvo je jedan od najboljih načina učenja djeteta, a na nama je da stvaramo uvjete za takvo učenje. Kako nam je Uskrs sve bliži, a svi znamo da su ukrašena jaja, odnosno pisanice, jedan od simbola Uskrsa, idealno je vrijeme za različite aktivnosti na temu „Jaje“. Danas ću vam predložiti nekoliko koje i inače provodim s djecom u vrtiću, a ovdje ću ih prilagoditi vama.
Jedna od takvih aktivnosti je i aktivnost istraživanja unutrašnjosti jajeta.

Istraživačko spoznajna aktivnost „Jaje“

Pokažete djetetu jaje i pružite mu ga u ruke da ga opipa, istraži. Postavljajte djetetu poticajna pitanja poput:
  • „Kakvog je oblika/boje?“
  • „Je li jaje krhko ili čvrsto?
  • „Što se u jajetu nalazi?“
  • „Koje se životinje legu iz jaja?“  i sl.


Nakon kraćeg istraživanje vanjskog izgleda jajeta, predložite djetetu da zajedno otkrijete što se u njemu nalazi. Možete vi ili dijete razbiti ljusku jajeta te sadržaj istresti na tanjur. Ukoliko dijete ne imenuje dijelove unutrašnjosti imenujte ih i objasnite da se iz bjelanjka razvijaju pilići, jer je ovo kokošje jaje, i u njemu rastu, a žutanjak je hrana kojom se ono hrani. Naglasite da se neće iz svakog jajeta izlijeći pilić i da ona jaja iz kojih se neće izleći, mi jedemo baš kao i jaje koje ste razbili i istresli u tanjur. Ako je dijete i dalje pokazuje interes, predlažem ove kratke i edukativne filmiće:





Možda će vas zanimati: