Mnogobrojne dječje aktivnosti omogućuju djeci upoznavanje i utvrđivanje određenih boja. Poznavanje boja i rad s bojama osnova su za likovno izražavanje koje je iznimno važna stvaralačka aktivnost u predškolskoj dobi. Kroz takve aktivnosti dijete traga, otkriva,uobličuje i prenosi svoja iskustva i spoznaje. Pri likovnim aktivnostima djeci je potrebno osigurati dovoljno prostora u kojem će moći slobodno eksperimentirati bojom.
Kao što poznavanje boja nije samo po sebi cilj, tako ni u likovnom izražavanju djece nije bitan rezultat u vidu završne slike. Važniji je proces kroz koji dijete razvija likovnu radoznalost, estetsku osjetljivost, razvija maštu kao i sposobnost uporabe poznatih predmeta na nov način.
Materijali kojima se boja:
- drvene bojice
- flomasteri
- voštane boje
- krede u boji
- tuševi
- tempere
- kistovi
- četkice
- spužvice i dr.
Materijali koji se boje:
- papir
- karton
- platno
- prirodnine
- predmeti koje su djeca izradila i dr.
TEHNIKE BOJANJA
Prije samoga početka aktivnosti, važno je djetetu omogućiti slobodu. Djeca ne mogu uživati u likovnim aktivnostima bojeći se da će napraviti nered ili nešto zaprljati. Potrebno im je dati pregaču ili neku zaštitnu odjeću, a prostor za igru bojom treba zaštititi novinskim papirom ili plastičnim stolnjakom.
Neki od načina kako se djeca mogu igrati bojama:
1. Izrada otisaka
Jedna od djeci zanimljivih igara bojom. Kao materijal za izradu otisaka možemo koristiti polovice krumpira ili različitog tvrdog voća, karton, spužvice, prst, dlan i dr. Pri tom možemo izrezati različite oblike, a djetetu pustiti na maštu kako će te oblike kombinirati. Najjednostavnije likovno sredstvo pri izradi otisaka je tempera koju razrijedimo sa vrlo malo vode kao ne bi bila previše gusta.
2. Izrada pretisaka
Izrada pretisaka djeci je posebno zanimljiva jer nije moguće predvidjeti što će na kraju ispasti. Potreban je papir koji presavijemo na dvije jednake polovice, zatim ga otvorimo te uputimo dijete da boju nanosi samo na jednu polovicu papira. Kada dijete završi sa nanošenjem boje, preklopi papir sa drugom polovicom i lagano pritišće papir. Kada dijete razdvoji papir dobit će pretisak.
3. Slikanje kotačima
Posebno zanimljiva aktivnost dječacima jer je sredstvo kojim se slika automobil ili neka drug igračka sa kotačima. Temperu razrijedimo s vodom u plitkoj posudi. Dijete zatim umače kotačiće automobila u boju i njima slika po papriu. Raznobojni tragovi koje automobil ostavlja, djeci predstavlja veliko veselje.
4. Slikanje kuglicom
Slikanje kuglicom je također vrlo nepredvidiva igra budući da se kuglica slobodno kotrlja po papiru. Potrebno je temperu malo razrijediti s vodom u plitkoj posudici, npr. pvc tanjuriću. Dijete kuglicu umače u boju, a zatim je kotrlja po papiru. Ako se radi s više boja, vrlo je efektno, jer na mjestima gdje kuglica prelazi preko traga druge boje nastaje neka treća.
5. Puhanje boje
Puhati boju možemo slamčicom ili izravno. Pri tome je potrebno temperu razrijediti s vodom da bude tekuća. Tamnije nijanse su bolje, jer se i u tom razrijeđenom obliku dobro vide na papiru. Pomoću slamčice kapne se boja na pipir, a zatim se puhanjem kroz slamčicu tu kapljicu usmjerava po papiru, po želji. Ukolio se radi s više boja, te se boje miješaju i u malim „potočićima“ se stvaraju nove boje.
6. Slikanje mjehurićima sapunice
U plitkoj posudi razmutimo temperu s tekućinom za pranje suđa. Djeci damo slamčice te ih uputimo da napušu punu zdjelicu mjehurića. Kada mjehurići prijeđu preko ruba posudice, papir prinesemo mjehurićima i pritisnemo dlanom. Ponovimo sve dok cijeli list papira ne bude prekriven mjehurićima. Kada se oosuši, možemo ponoviti postupak nekom drugom bojom.
7. Slikanje drvenim štapićima
Drvenim štapićima nije moguće oslikati veće površine. Međutim, izvrsni su za različite efekte. Razrijeđenu temperu malom žličicom kapnemo na papir, a zatim drvenim štapićem kapljicu boje razvlačimo po papiru u različitim smjerovima.
8. Slikanje pastom za brijanje
Prednost slikanja pastom za brijanje je u tome što pasta za brijanje daje temperi posebnu glatkoću pa je moguće stvarati jako lijepe slike. U posudicu zamiješamo temperu sa pastom za brijanje i na papir tu smjesu nanosimo u debljem ili tanjem namazu. Kod debljeg namaza dobije se lijepa struktura, koja se nakon sušenja može zaštiti lakom za kosu. U radu s malom djecom može se koristiti šlag sa jestivim bojama.
9. Slikanje češljem
Češalj nanosim ravno u boju ili boju nanesemo na papir pa onda češljem prelazimo preko boje i ostavljamo tragove.
10. Slikanje prskanjem
Za slikanje prskanjem koristimo četkicu npr. staru četkicu za zube ili bilo koja druga četkica tvrđih dlačica. Četkicu umačemo u boju koju smo razrijedili sa malo vode te prskamo boju po papiru
11. Slikanje razlijevanjem boje
Koristimo temperu koju smo razrijedili vodom kako bi bila tekuća. Kapnemo boju na papir, a zatim papr naginjemo u različitim smjerovima kako bi se boja razlijevala. Različite se boje stapaju, što daje prelijepe nijanse.
12. Slikanje vrpcom
Prilikom slikanja vrpcom, moguće je koristiti vrpce različitih materijala i debljina. Vrpce izrežemo na duljinu 10 – 15 cm, temperu razrijedimo, a dijete zatim uputimo da umače vrpcu u boju te ju vuče po papiru.
Nema komentara:
Objavi komentar