12. veljače 2017.

A rose is red, a violet is blue


"A rose is red, a violet is blue..." je jedna jednostavna pjesmica na engleskom jeziku koju lako mogu zapamtiti i mala djeca Kao i uvijek, umjesto prevođenja, koristite "flashcards"  i opet se iznenadite kojom lakoćom i brzinom djeca usvajaju engleski jezik.

"A rose is red.
A violet is blue.
Honey is sweet.
So are you!"

Valentinovo - Dan zaljubljenih ili Dan Sv. Valentina 14. veljače


Početak obilježavanja današnjeg Valentinova potječe daleko u povijest u vrijeme staroga Rima. Tada je kršćanstvo bila mlada religija, a na vlasti je bio car Klaudije II. Car je zabranio ženidbu i zaruke vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće umjesto odlazak u rat.

Međutim, u to doba živio je i svećenik Valentin. Svećenstvo je moralo poštovati odluku, ali je Valentin ipak ostao dosljedan i potajno vjenčavao vojnike koji su se htjeli ženiti. Zbog toga ga je car strpao u tamnicu. Na dan 14. veljače Valentinu su po carevoj kazni odrubili glavu. Nedugo nakon smrti, narod je Valentina proglasio svecem pa tako danas i mi u modernom vremenu slavimo Valentinovo - Dan zaljubljenih.

Tradicije Valentinova su različite po zemljama. U Engleskoj su prije sto godina oblačili malu djecu u odrasle na Valentinovo. Djeca su išla od vrata do vrata i pjevala Valentinske pjesmu.

U Wales-u su se darivale drvene izrezbarene žlice. Simboli su najčešće bili srca, ključevi a nosile su poruku "ti imaš ključ mog srca".

U nekim zemljama je običaj da djevojka od mladića dobije odjeću kao poklon, a ako ona zadrži dar znači da se želi udati za njega.

Danas je Valentinovo dan posvećen izražavanju ljubavi, bilo voljenoj osobi ili dragom prijatelju, djetetu ili majci.

U vrtiću obilježavamo Valentinovo provodeći različite aktivnosti na temu ljubavi – ljubavi prema prijateljima, roditeljima, braći i sestrama, ljubimcima te simbola ljubavi- srce i crvena boja.


IZREKE O LJUBAVI

“Ljubav nikad ništa ne zahtijeva, već samo daje. Ljubav samo pati, nikada se ne kaje i nikada se ne sveti.”
Mahatma Ghandi

“Nema sunca bez svjetlosti, ni čovjeka bez ljubavi.”
Johann Wolfgang Von Goethe

“Ništa nije teško ako se voli.”
Ciceron

“Srce koje voli uvijek  je mlado.”
Grčka izreka

“Cijeni iznad svega onu ljubav koju primaš. Ona će ostati uz tebe još dugo nakon što sve tvoje zlato i dobro zdravlje nestanu.”
Og Mandino




1. veljače 2017.

Zašto bi djeca trebala koristiti prste pri računanju



Gotovo se sva djeca pri računanju služe prstima. Međutim, kako djeca postaju veća, a matematički problemi sve teži, često im se govori da ne računaju pomoću prstiju jer se misli da je to manje inteligentan način razmišljanja. No učitelji, roditelji i drugi učenici koji ne odobravaju takav način računanja možda oduzimaju djeci odličnu priliku za jačanje povezanosti među neuronima.

Najnovija istraživanja pokazuju da korištenje prstića pri računanju potpomaže razvoj dječje matematičke kompetencije. Dodir je jedno od novorođenčetovih najrazvijenijih osjeta. Samo iskustvo dodira pokazalo se temeljem intelektualnog i emocionalnog, ali i tjelesnog razvoja. Prsti su najvjerovatnije najkorisnije taktilno sredstvo u doživljavanju svijeta, a područje mozga odgovorno za prste se itekako puno koristi i kroz cijelo zrelo doba. Potreba za percepcijom putem prstiju kao i važnost takve percepcije mogle bi čak biti i razlog zašto pijanisti i ostali glazbenici često puno bolje razumiju matematiku od osoba koje ne sviraju nikakav instrument.

Profesorica sa Stanforda, Jo Boaler, tvrdi da takav način računanja pridonosi razvoju matematičkih kompetencija na višoj metakognitivnoj razini pa je tako i razvila istraživanje i kurikulum koji podržava privlačniji način podučavanja matematike primjenom vizualnog razmišljanja, računanja i naprednog razmišljanja. Njezin program, YouCubed, na Sveučilištu u Standfordu, pomaže učenicima i nastavnicima da probiju barikade u učenju matematike. Strah od matematike, kako je dokazano, predstavlja prepreku u učenju matematike. Upozoravajući na tu problematiku i promišljajući o novim načinima podučavanja matematike, Boalerova utire šire putove učenicima, ali i odraslima, za razvoj ljubavi prema matematici.

Izvor: www.theatlantic.com