11. veljače 2016.

Valentinovo

Početak obilježavanja današnjega Valentinova potječe još iz vremena staroga Rima.
Danas je Valentinovo dan posvećen izražavanju ljubavi, bilo voljenoj osobi, dragom prijatelju, djetetu ili majci i ocu.

U vrtiću Valentinovo obilježavamo različitim aktivnostima na temu ljubavi – ljubavi prema prijatelju, roditeljima, braći ili sestrama, ljubimcima, te simbola ljubavi: srce i crvena boja. Na internetu možete pronaći podosta aktivnosti  vezanih za Valentinovo, a ja ću izdvojiti neke koje sam ja provela sa svojom djecom.

Poticaj za razgovor i aktivnosti može biti priča o ljubavi, pjesmica ili igrokaz kao što je igrokaz Neobičan par ili Zaljubljena žaba.


Srca od slanoga tijesta


Izradite slano tijesto te ponudite djeci zajedno sa modlicama u obliku srca, da izrađuju kolačić. Svako dijete neka odvoji jedno srce koje ćete probušiti npr. sa slamčicom te ostaviti da se posuši. Nakon sušenja, djeca srce  oboje različitim bojama tako da svako srce – dijete ima barem jedan par. Provuče trakica kroz rupicu, zavežite i ogrlica je gotova. Ovako pripremljene ogrlice možete iskoristiti različite igre kao što su „Srce na srce“ i „Dan ljubavi“.

Igra „Srce na srce“

Djeca objese ogrlice oko vrata. Pustiti glazbu da djeca slobodno plešu. Kada se glazba zaustavi, djeca moraju pronaći srce ista boje  - svoj par te se primiti za ruke. Par koji je bio najbrži sada govori zašto voli svog prijatelja  i što mu se sviđa na njemu/njoj.


Igra „Dan ljubavi“

Igra se igra igračom kockom na koju ste zalijepili srca različitih boja. Sjednete s djecom u krug, a možete i ugasiti svjetla i upaliti svijeće kako bi stvorili ugodnu atmosferu. Bacite kocku, a djeca koja imaju srce boje kao na kocki, traže si para za ples. Kada su sva djeca pronašla svoj par, pustite laganu glazbu te potičete djecu na ples u dvoje. Igra je gotova kada sva djeca otplešu u paru ili dok traje dječji interes.

Učimo matematiku 




Umetaljka „Nađi srcu njegov par“




Slagarice „Spoji slomljena srca“

Kartice "srca" izradila sam od debljeg papira koje sam izrezala u kvadratiće 2,5 cm dužine i širine. na njih sam polijepila srca različitih boja od kolaža. Ovako pripremljene kartice iskoristila sam za igru "Ples srca". Djecu pozovemo da se okupe u krug sjedeći na stolicama. Djeca su izvlačila nasumce srce koje smo zalijepili pik trakom na prsa (na srce). Bacanjem kocke (sa srcima različitih boja umjesto brojeva) djeca jedne boje dobivene bacanjem kocke prvi put biraju para  - dijete koje ima boju srca koju je kocka odredila drugim bacanjem. Nakon što bi djeca formirala parove, pustila sam laganu muziku i potaknula ih na ples u paru. Ova se igra pokazala jako zabavna djeci.

Iste kartice možete iskoristiti i za  usvajanje matematičkih pojmova kao npr. u aktivnosti "Nastavi niz". Na kartonu iscrtajte polja - redove i kolone te započnite niz srca. Zadatak je nastaviti niz slažući kartice.





Plakat sa brojevima od 1 do 6 i džepićima od prozirne folije za umetanje kartica odlična je aktivnost za usvajanje načela brojanja.





Pečate u obliku srca napravila sam od wc rola te ih ponudila djeci zajedno sa crvenom temperom u plitkom tanjuriću. Djeca su prvo otiskivala srca slobodno po papiru od kojega smo kasnije napravili čestitke za Valentinovo, a kasnije sam im ponudila i radni list za učenje matematike "Otisni onoliko pečata koliko je zadano brojem".



Likovna aktivnost "U srcu te nosim"
Likovnoj aktivnosti predhodio je razgovor o ljubavi. Djeca su prvo narezala crveni papir u manje komadiće.  Nakon što su  narezala dovoljno komadića crvenog papira, ponudila sam im šablonu srca kako bi opcrtala srce (starija djeca mogu nacrtati srce i bez šablone) na bijelom papiru. Nakon toga su nacrtani oblik srca djeca oblijepila crvenim komadićima kolaž papira. Na kraju je ostalo samo nacrtati nekoga koga jako vole i nose ga u svom srcu.







6. veljače 2016.

Istražujemo magnetizam: igre magnetima

Što privlači magnet?


Ponudite djeci magnete i različite materijale koje magneti privlače i one koje ne privlače. Pustite ih da slobodno istražuju, a za bilježenje uočenog izradite plakate za bilježenje rezultata istraživanja privlači ili ne privlači. Djeca mogu označavati stavljajući oznake + ili -, ili karticama na koje ste učvrstili ponuđene materijale ili njihove slikovne prikaze.

Magnetni labirint

Od kartonske ploče ili neke druge nemaetalne ploče, izradite labirint sa stazom koja ima start i cilj. Cilj igre je dinosaura (ili neku drugu figuricu ili sl.) na koji ste zaljepili magnet ili metal odvesti na cilj - krajnju točku labirinta, povlačeći magnet s donje strane ploče. Kako bi djeci olakšali vođenje, zalijepite magnet na pluteni čep. 







Možda će vas zanimati i ovo:








4. veljače 2016.

Eksperiment: Kako rade vulkani

Potrebno je:
  • plastična boca od 1/2 l
  • plastelin ili sivo slano tijesto
  • plastična posuda
  • topla voda
  • crvena tempera
  • soda bikarbona
  • alkoholni ocat

Od plastične boce i plastelina napravite oblik vulkana - obložite bocu plastelinom ili tijestom, a možete ju i iskaširati.


Efekt erupcije vulkana postići ćete tako da toplu vodu (cca. 3 dcl) obojite crvenom temperom te pomiješate sa žlicom sode bikarbone. Tako pripremljenu mješavinu ulijete u bocu. Na kraju dodajte ocat, a naš vulkan će eruptirati pjenušavom crvenom tekućinom, baš poput prave lave.



Ovaj pokus možete iskoristiti i za razvoj kreativnosti djece u aktivnostima likovnog izražavanja. Ponudite djeci sivu, crvenu, žutu temperu i potaknite ih na slikanje vulkana i erupcije lave.




U svijetu dinosaura 2.dio

Evo  još nekih ideja na temu dinosaura koje sam realizirala sa svojom djecom. S ciljem obogaćivanja dječje igre  možemo izraditi različita sredstva . Pur pjena je odlično sredstvo za izradu takvih sredstava jer se lako oblikuje i oslikava, nije teška, ali je čvrsta i otporna. Pur pjena nije prikladna za rad sa malom djecom, ali nakon što se željeni oblici osuše te prema potrebi oblikuju skalpelom, djeca mogu slobodno rukovati njome.


Za izradu rekvizita za igru dinosaura potrebno je:
  • pur pjena
  • kartoni
  • skalpel po potrebi
  • tempere i kistovi.
Prije rukovanja obavezno pročitajte sva uputstva i zaštitite ruke rukavicama. Na kartonu oblikujte pjenom željeni oblik. Za veće oblike kao npr. vulkan zalijepite na karton tuljac ili nešto što podsjeća na željeni oblik te oko njega izraditie pur pjenu. Nemojte dirati pjenu nekoliko satim, a najbolje ju je obrađivati drugi dan kad se potpuno osušila. Ovako izgledaju moji rekviziti od pur pjene:





dinosauri, aktivnosti, sandrin kutak

2. veljače 2016.

Mali paleontolozi


U sklopu projekta " U svijetu dinosaura" formirala sam centar paleontologije s ciljem poticanja djece na istraživanje i razvijanje kompetencija učiti kako učiti. Djecu je centar oduševio što je bilo i za očekivati. Otkopavali su kosti, uspoređivala veličine, pretpostavljala od kojeg dinosaura bi bila koja kost i koliko je bio veliki, natjecala se tko će pronaći više kosti i sl. Interes je bio veliki, a djeca su se u aktivnosti zadržavala i do jedan sat, a i duže.

Za formiranje centra paleontologije koristila sam:

  • fotografije paleontologa i kostura dinosaura
  • pijesak 
  • razne životinjske kosti (dugo kuhane u vodi s malo octa), školjke, kamenje, fosil dinosaura od slanog tijesta
  • kistove različitih dimenzija, pincete, povečala
  • papire i olovke
  • enciklopedije i knjige o dinosaurima.
sandrin kutak


Kako bi djeca utvrdila svoje spoznaje stečene u centru paleontologije, ali i razvijala ostale kompetencije, na stolu do centra pripremila sam im aktivnost izrade kostura dinosaura. Na deblji papir zalijepila sam skicu kostura dinosaura, a djeca su drvenim štapićima različitih dužina i lijepilom slagala, uspoređivala i pridruživala dijelove kostura u cjelinu. Ova aktivnost iziskuje strpljenje, upornost, preciznost, urednost. Djeca su uz navedeno usvajala i matematičke pojmove te razvijala finu motoriku prstiju i šake.




Možda će vas zanimati i ovo: